Blog İncelemeleri İncelemeler

Ateş Serisi – Karen M. Moning | İnceleme

Ateş Serisi

 

Ateş Serisi bir çırpıda başlayıp bitirebileceğiniz nadir serilerden. Merak unsurunu ve o fantastik dünyanın etkisini çok iyi yansıtığı gibi karakterleri de içinizden biri olup çıkıyor. Pek çok açıdan bu yaz aylarında size zevk verecek serilerden biri.

Darkfever
Karanlık Ateş

Kaanlık ateş , gizemler ile ilerleyen güzel bir kitap. Serinin başlangıcı sizi bütün kitaplarını okutacak kadar merak içinde bırakıyor. Pek çok acıdan kendinisi birden yazarın yaratığı bu dünyanın içinde buluyorsunuz. İlk başlar kafanız karşsa da sonra yeni yaratıklara alışıyorsunuz. Hele bir de peri dünyasına yabancı değilseniz.

MacKayla pembeyi seven , barbie bebek gibi bir kızdır. Popüler liseli kızlarda olan öz güveni kardeşinin ölüm haberini alınca yerini kızgınlık ve intikam ateşine bırakır. Kız kardeşi sadece ölmemiş , ölmeden önce işkencede görmüştür. Üstelik bambaşka bir ülkede tek başına…
İrlanda , küçük yeşil taytlı peri esfanelerinin merkezidir. Bir çok turist için bu efsaneler eğlence kaynağı iken MacKayla kız kardeşinin katilini bulmak için İrlandaya adım attığında bu perilerin hiç de yeşil tayt giymediklerine ilk elden şahit olacaktır. Bundan sonra onun için işler zordur. Alina yani Mac’ın kız kadeşi ölmeden önce Mac’e bir vasiyet bırakır. Ne olursa olsun Sinsar Dubh’u bulmasını ister. Bu Sinsar Dubh bir kara kitaptır. Konunun orijinal olmadığını düşünmeyin zira bu kitap bildiğiniz kara kitaplara benzemez.
Mac , kimsenin görmediği yaratıkları görüyordur. Üstelik hiç biri sevimli değildir. Biri hariç …
Barrons  Mac’in gözünde kaba saba bir adam olabilir ama aynı zamanda bu adam onun fitilini de ateşlemektedir.
Kan Ateşi

Kan Ateşi

Bu seri gittikçe güzelleşen kitaplara sahip. İşte Kan Ateşi bunun en güel örneklerinden biri. İlk kitapdan daha eğlenceli daha hızlı ilerleyen serinin ikinci kitabı , okuyucuyu kediyi öldürecek bir merak içinde bırakıyor. Barrons kimdir, nedir allah aşkına? Size şu kadarını söyleyeyim bu soru serinin son kitabına kadar cevap bulmuyor.
Ama üzülmeyin pek çok ipucu var.

Mac bu kitabımızda işleri iyice karıştrıyor. Kardeşinin katilini bulmak ve bir yandan şu gizemli kitabı aramak ile uğraşırken hayatı boyunca hiç tatmadığı bir güvensizlik içinde kendini buluyor. V’lane seksi ve ölümcül seks perisi.
Dünyanın bütün kadınlarının libodomunun anahtarını elinde tutuğu kesin ama asıl istediği Mac’ın tutkuları. Barrons kim nedir bilinmez , belki de bir uzaylı ama kesin olan tek şey bir seks tanrısına yakın çekiciği ve kötü adam cazibesi. İkiside her şeyden çok Sinsar Dubh’u istiyor. Bunun için dünyada bu kitabın izini süren tek kişiye sahip olmaları gerek : Mac. Mac artık sarışın bir barbie bebek değil , iki erkeğinde ondan ne istediğinin farkında. Asıl soru Mac’ın bu ikisinin arasından sıyrılıp kitabı kendi ele geçirmek istemesi.Sonuçta kız kardeşine sözü var.
Duraksız bir macera ve şaşırtıcı tırnak kemirten bir son.

Faefever
Faefever – Peri Ateşi

İlk iki kitap sizi çok mu etkiledi? O zaman üçüncü kitap yüzünden yerinizde duramayacaksınız. Kan Ateşinin şaşırtıcı sonu kitap hakkında büyük bir sırrın açığa çıkmasına neden oluyor. Bu sırrın ne olduğunu söyleyip , okuma zevkinizi kaçırmak istemem. Umarım yakında çıktığı zaman hepimiz bu sırra vakıf oluruz.
V’lane ve Barrons’un çekişmeleri bu kitapta tavan yapıyor. Hiç bir okuyucuyu iki erkeğin bir kız için tartıştıklarını okumak kadar heyecanlandıramaz. Hele V’lane’in Mac’ın -afedersiniz – pantoluna girmek için yaptığı çabalar görülmeye değer. Mac bir sidhe-kahini. Yani perileri görmekle kalmıyor onları etkisiz hale getirebiliyor da. Ve Mac yanlız değil. Kendi ırkından sidhe – kahinleri bulunca sevinen Mac çok geçmeden onların umduğu gibi olmadıklarına şahit oluyor.
Bu kitapta pek çok Unseeling sırrını çözüyoruz. Özelikle kralı ve cariyesinin hikayesini öğrenmek bazı sorularımıza cevap oluyor. Ne yazık ki özelikle bilmek istediğimiz sorulara değil. Kitabın sonu mükemmel diyebileceğim şekide bitiyor. Heyecanlı ve şok edici. Bitirdikten sonra bomboş , şaşkın, halk dilinde dumur olmuş bir şekilde bakacağınıza garanti edebilirim. Nedir bu okuyucu milletinin yazarladan çektiği?

Dreamfever
Dreamfever – Rüya Ateşi


İlk üç kitapdan sonra sizde artık bir Ateş serisi fanatiği olacaksınız.Uyarmadı demeyin. Karen Monnig’in içinizde uyandırdığı merakı pek az yazar ve seri yapar. Dreamfever serinin belkide en heyecanlı en harika kitabı. Faefever için şok edici bir sondu demiştim ama hiç bir şey Dreamfever’ın sonu kadar şok edici olamaz.
Sonuna gelmeden önce kitabın pek çok hayranı kendine hayran bırakacağı kesin. Çünkü uzun zamandır istediğimiz iki şey gerçek oluyor. Barrons’un hiç bilmediğimiz bir yönünü daha neşeli bir yönünü keşfediyoruz. Sonra Mac ve Barrons’u en sonunda birlikte oldukları sahneler şahit oluyoruz. Ama bu düşündüğünüz gibi bir birliktelik değil. Çünkü Mac artık bir Pri-ya.

Pri-ya unutanlar için hatırlatalım , bir peri seks kölesi. Mac nasıl mı bu hale geldi. Lord Master’ın – Alina’nın eski sevgilisinin – bu işte parmağı var. Sorular üstüne sorular. Periler diyarı ve Mac hiç bu kadar karışık olmamıştı.
Bu arada  dünya da karmaşa içindedir. Çünkü Unseeling yaratıklarını tutan duvar çökmüştür ve bütün o etçil periler dünyaya kaçmışlardır. Dünya nufusunun %3’ü ölmüştür , geri kalanlarda hızla ölmeye devam ediyordur. Mac kendine gelir , herkes onu kahramanları olarak görür ama çocukken yapılan bir kehanet Mac’ın hayatına şüphe düşürecektir.
‘İki kardeşten biri insanlığa umut getirecektir. Barışı sağlayacaktır. Ama diğeri insanlığın laneti olacak , dünyayı lanetleyecektir.”
Tahmin edin lanetli olan kardeş kim?

Shadowfever
Shadowfever – Gölge Ateşi

Serinin son kitabı Gölge Ateşi. Hiç kimse bu seriye başlarken böyle bir son ile karşılaşacağını bilmezdi. Petunyama ağrılar girsede hiç yerimden kalkmadan bir çırpıda okudum. Hızlı , biraz fazla uzatılmış ama kesinlikle harika bir kitap sunmuş Karen okuyucularına. Mac, Barrons, V’lane hepsi etkileyici kahramanlardı.
Bu serinin en sevdiğim yanı siyah ve beyaz hatlara ayrılmaması. Yani sadece kötü ve iyi adamlar yok , gri bölgelerde var. Aslında özünde herkesin hem iyi hemde kötü olduğunu görebiliyorsunuz. Yazar bunu çok iyi yansımış.
Özelilikle bu kitapda yaşadığımız duygu yüklü sahneler bize aslında seriye ne kadar bağlandığımız gösteriyor. Gelelim son kitaba…

Her şey kötüye gidiyordur. Avcı ve av yer değiştirmiş , Sinsar Dubh artık Mac’ı avlıyordur. Onu kendine mükemmel bir beden haline getirmek istiyordur. Mac ise Barrons’un trajik kaybı yüzünden delirmiş gibidir. Lord Master’ı yok etmek en büyük emeli olmuştur. Bunun için onunla kitabı bulmak konusunda anlaşır. Ama hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Barrons kayıp değildir. Ve Mac’ı düşmanla görünce deliye döner. Barrons duygularının en büyük amacına engel olmasını istemez ama Mac’a olan düşkünlüğüne de engel vuramaz.
Sinsar Dubh şehri kana bularak Mac’a adım adım yaklaşıyordur. Mac ise hem kitabı yok etmeli , hem Barrons’u kazanmalı hemde hak ettiği sidhe-kahinlerinin başına geçerek lider olmalıdır. Bunun içinde önce hayata kalması gerekmektedir.

Ateş serisi pek çok acıdan yetişkinlere güzel bir fantastik dünya sunuyor. Bu sıkıcı yaz aylarınızı renklendirecek , sizi sizden alacak bir kitap arıyorsanız , farklı bir şeyler denemek istiyorsanız , Ateş serisini öneririm.

İnceleme  ve Düzenleme
– Buket Kayhan/Onread

Bu sitede yer alan bütün incelemeler onokumalar.com /Onread Takım tarafından hazırlanmaktadır. İzinsiz veya link yönlendirmesi yapmadan kullanmayınız!

Yorumlar

Bir Cevap Yazın